מתקינים וילון בכיתה, בחדר מורים או בבית ? מה חשוב לדעת לפני

מאת: ציפי גרוזמן

לפני הכול, וילונות נועדו לווסת את כמות האור שחודרת מהחלונות. אך כמובן שישנו הפן העיצובי, גם בכיתה או בחדר מורים תוספת או התאמה של וילון יכול לתת נופך אחר, ולהחדיר שמחה ליצור ורגע נפשי בקרב התלמידים ובבית כדי שהווילון לא יהיה נטע זר בחלל, הנה כמה כללי אצבע וטיפים לבחירת סוג הווילון והגוון שלו.

למה בכלל צריך וילון בכיתה ?

הווילון יוצר ומשלים את האוירה הכללית בחלל תוך שילוב עם הרהיטים (וכן גם לוח או ארון מורה הוא רהיט) אביזרי הנוי ושאר הפריטים הנמצאים בחלל והוא זה שנותן את הפיניש של העיצוב.

אם זה עיצוב לבית, קודם לבחירת הווילון נסיים לבחור את הצבעים שישלטו בקירות הבית, את הריהוט והתאורה ורק לאחר מכן נוכל לגשת לשלב הסופי ולהלביש את הבית בווילונות.

ליצירת התאמה מושלמת של הווילונות למקום הנדרש יש להתחשב בכל פרטי העיצוב שבחלל. הווילונות הם חלק מהמראה הכולל ולכן חייבת להיות התאמה עם שאר פרטי החלל.

הווילון הוא פריט מרכזי בכל כיתה או חדר והייתי מעזה ואף אומרת הכרחי, חלל ללא ווילות כמו גברת ללא אדרת.

אם וכאשר אתם מחליטים לשפץ את הבית או לשדרג, כנ"ל לגבי שיפוץ בית ספרי שבד"כ נעשה בחופשת הקיץ של התלמידים,  אם זה לבית הספר הסבירו למנהלת בית הספר שתשריין לכך תקציב, ואם זה לבית הקציבו ושריינו סכום כסף מראש גם לווילונות. מרבית האנשים לא מכירים בערך העיצובי המוסף שנותנים הווילונות ומקבלים בסופו של דבר בית שאינו גמור מבחינה עיצובית. הווילונות הם אלו שמעניקים את הנגיעה הסופית שכל כך חשובה.

 

וילון עבודת יד

הלבשה של כל החלונות בבית בווילונות מיוחדים יכולה להתברר כעניין לא זול. אולם אין צורך להיכנס להוצאות רבות כדי לקנות וילון. יש היום בשוק גם מבחר  גדול השווה לכל כיס.

בחום הווילונות קיימים סגנונות עיצוב רבים ומגוונים, וכמו כן גם סגנון התפירה של הווילונות משתנה מבית לבית ומשרה אוירה ייחודית . בדיוק כמו בתחום האופנה כך גם בתחום הטקסטיל, מבדילים אנשי מקצוע בין תפירה עילית לבין התפירה העממית יותר.

יש ווילונות שנתפרים על ידי היצרניות הגדולות על פס הייצור. ברשתות ובחניות רבות ניתן לרכוש וילונות, גזורים בגדלים סטנדרטיים במחיר שווה לכל נפש, אותם ניתן לתלות גם באופן עצמאי.

יש ווילונות הנתפרים בהתאם לצורכי הלקוח, ואפילו בעבודת יד. מי שבוחר לרכוש וילונות במקום מקצועי ישלם יותר. מחירי הבדים נעים בין  100 – 1,000 ₪ למטר. 

כשמדובר בבד יקר במיוחד, יש להוסיף למחיר הבד את השכר שיבקש הדקורטור כשיגיע לחלל בכדי לייעץ, למדוד ולהתאים את הווילון, כמו גם את עלויות התפירה, הבטנה, אביזרי התליה השונים, המנגנון החשמלי (אם יש) ואת תליית הווילונות.

 

וילון פרקטי

מעבר לעיצוב וליופי אין לשכוח שתפקידו של הווילון הוא קודם כל שימושי, לכן לפני שמחליטים להתקין וילון יש לבדוק לאיזה כיוון החלון ואיזו רמת הצללה רוצים ליצור בחדר.

נתונים אלו יקבעו את סוג הווילון, סוג הבד וסוג הגימור.

בחלונות שחשופים לקרינת שמש חזקה מומלץ להתקין וילונות עם בטנה כדי שיגנו על בד הווילון מפני דהייה.

אם נדרשת הצללה ברמה גבוהה כמו בחדרי שינה, יש לבחור בבדים אטומים יותר. ניתן גם להתקין וילון משולב שבו כמה שכבות של בד, וליצור משחקים מעניינים בין הבדים השקופים לאטומים.

יש להתחשב בגודל ובסוג החלון שבחלל כדי לוודא שהווילון לא יפגע בתפקוד של החלון.

בחלון עם כנפיים נפתחות לא ניתן להתקין וילון ורטיקלי, לעומת זאת וילון ונציאני הקשור במסגרת החלון , יהווה פתון מצוין לחלון מסוג זה.

יש עוד פריט חשוב שעלינו לזכור בעת קניית הווילון והוא הניקיון. ישנם ווילונות שקשה לנקות וישנם וילונות נוחים וקלים לניקוי כמו הבדים הסינטטיים אשר אפשר להכניסם למכונה ללא סחיטה ולתלותם. בבית ספר ובכיתות בעיקר יש צפי לבלאי ולכלוך רב, על כן יש להערך עם סוג וילון מתאים.

לעומת זאת הבדים הטבעיים יש לנקות אך ורק בניקוי יבש משום שעלולים להתכווץ ולדהות.

 

סוגי הווילונות

בשוק ישנם סוגים רבים של וילונות: קפלים, רינגים, כיווץ, לולאות, רומי, ונציאני, אוסטרי.

וילונות קפלים: ניתנים לתפירה במספר וריאציות כשם כן הם -בעלי קפלים גובהם הממוצע של הקפלים כ 10ס"מ והם ממוקמים בראש הווילון.

וילונות רינגים: החלו את דרכם בסוף שנות התשעים כמתן מענה לעיצוב המודרני. הווילונות מסוג רינגים משלבים בחלקם העליון טבעות מתכת.

וילונות כיווץ: נתפרים בעזרת סרט כיווץ המכווץ לאחר תפירתו ומקנה לווילון מראה קליל וזורם.

וילונות כיווץ יכולים להתאים את עצמם לכל חלל ובפרט לחדרי ילדים ושינה.

וילונות לולאות: ניתן לעצב במספר סגנונות על ידי שינוי עיצוב הלולאות: לולאות צרות או לחילופין לולאות רחבות המושחלות למוט, לולאות הנקשרות למוט ועוד.

ישנם שני חסרונות בולטים בווילונות לולאות: הסטתם בעייתית בעיקר כשמדובר בווילונות גבוהים, כמו כן הסטה רציפה של הווילונות לא יכולה להקנות מראה סימטרי לקפליהם.

וילון ונציאני: צילון המתאים בעיקר לשימוש משרדי.

וילון אוסטרי: עשיר בבד ויוצר אוירה קלאסית ודרמטית.

 

וילון רומאי

כיום הווילון העומד בראש הסגנון העיצובי הוא הווילון הרומאי. הווילון הרומאי הוא וילון מסך, ביחס ישר המחולק לרוחבו באופן סימטרי על ידי אדרות העוברות מצדו האחד לצדו האחר ומקנות לו מראה ישר ונקי. הווילון הרומאי הרך חסר אדרות רוחב, בעת הרמתו מתרומם אופקית אולם מקבל מראה קעור.

וילונות רומאים מוסטים כלפי מעלה על ידי מנגנון שרשת בדומה לווילות גלילה, וכשהם מוסטים מקבלים מראה של שכבות שניתן לשלוט בגובהן ולהתאימן לדרישות ולמגבלות הקיימות בחלון, וכן להיעזר בהם להסתרה של ארגזי גלילה למיניהם.

מנגנון השרשרת בווילונות הרומאים בניגוד למנגנון החוט, הופך את השימוש בווילונות הרומאים לפרקטי ונוח.

לסוג הבד בווילון השפעה מכרעת על מראה הווילון הרומאי והאוירה  שהוא יוצר.

בווילון רומאי  בסגנון כפרי נשתמש בבדים המשלבים כותנה, פשתניים למיניהם או בבדים סינטטיים בסגנון  טבעי. לחלופין בדים בעיצוב מודרני יעניקו לווילון הרומאי מראה אלגנטי וחדשני.

ווילונות רומאים בעיצובם הנקי ניתנים לשילוב עם מרבית סוגי הווילונות ומתאימים הן לחדרי המגורים והן לחללים הגדולים והפתוחים של הבית.

 

הכל בווילון 

אם בעבר הייתה חוקיות בכל הקשור לסוגי הבדים והצבעים , בשנים האחרונות היטשטשה החוקיות וכל חומר וצבע וסוג של בד מקובלים. בדים עבים וכבדים, שקופים ואטומים הכל כיד הדמיון

אם בעבר בדים היו לשימור רק כבדי ריפוד, היום הם חומר גלם לווילונות ולמפות.

כמו כן מצטרפים לחגיגה גם בדים סינטטיים טבעיים כמו פשתן וכותנה, בדי אורגנזה בצבעים זוהרים וגם בדי ריפוד קטיפתיים.

אינספור בדים, חומרים טקסטורות, צבעים , שכבות  ואפשרות תליה יכולים ליצור שלל עיצובים מעניינים בחדרי הבית.

לצד כל העצות המקצועיות אין לשכוח את העצה החשובה מכולן: בבחירת הווילון  כמו בבחירת קונספט העיצוב של החלל יש לקחת בחשבון ראשית את טעמו האישי של בעל הבית/המנהל כי הוא זה שצריך לחיות עם הווילון, לכן לא משנה אם בחרתם בבד פרחוני או שחלק, שחור או לבן, שקוף או אטום, העיקר שתאהבו את התוצאה הסופית.ציפי גרוזמן

מעצבת פנים ומדריכת אומנות, מתעסקת בתחום ההום סטיילינג הלבשת הבית, התאמת סגנון רהוט תמונות ובדים.

שיתוף:

מאמרים מאותו נושא